Zarządzanie bioodpadami w kuchni bywa problematyczne – resztki jedzenia szybko zaczynają brzydko pachnieć i przyciągać nieproszonych gości, choćby owady. Jak poradzić sobie z tego typu odpadkami, zatroszczyć się o higienę w domu, a zarazem o kondycję środowiska? Zobacz, czytając ten krótki wpis.
Segregacja to podstawa!
Oczywistym sposobem zapobiegającym nieprzyjemnym zapachom w kuchni jest segregacja. Oddzielaj bioodpady od pozostałych śmieci, używaj też szczelnych pojemników i pamiętaj o ich regularnym opróżnianiu, aby uniknąć zalegania resztek w koszu. Dobrym wyborem w kwestii worków na odpady będą na przykład te powstające w wyniku recyklingu. Takie worki, które mogą zostać ponownie przetworzone, znajdują się na przykład wśród propozycji marki Stella: https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci.
Bioodpady w lodówce? Czemu nie?
W gorące dni, zanim wyrzucisz bioodpadki do kosza, możesz trzymać resztki w lodówce lub zamrażarce. Chłód spowolni rozkład i wyeliminuje nieprzyjemną woń.
Soda oczyszczona i cytrusy na ratunek
W roli neutralizatora zapachów sprawdza się też soda. Wystarczy wsypać ją na dno kosza. Świeży zapach i antybakteryjne działanie zapewnią również skórki cytrusów umieszczone na dnie pojemnika. Pamiętaj jednak o ich regularnej wymianie, by nie uległy zgniciu.
Koniecznie wypróbuj powyższe triki w swojej kuchni i przekonaj się, jak prosto możesz pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z domu.
A może kompostowanie odpadów?
Jedną z lepszych metod zarządzania bioodpadami, takimi jak skórki owoców, fusy z kawy czy trawa, jest kompostowanie. Zamiast wyrzucać tego rodzaju śmieci na wysypiska, można przetworzyć je na wartościowy nawóz, który wzbogaci glebę. Zastanów się więc, czy nie warto byłoby zacząć kompostować bioodpady. Jakich korzyści możesz się spodziewać w wyniku takiego działania? Dzięki kompostowaniu przyczynisz się do zmniejszenia emisji metanu i ograniczenia ilości odpadów na wysypiskach, zyskasz darmowy, naturalny i bogaty w składniki odżywcze nawóz dla swoich roślin, a także zminimalizujesz brzydkie zapachy pojawiające się podczas trzymania bioodpadów w zamkniętych workach. Pamiętaj tylko, że nie wszystko nadaje się na kompost – unikaj mięsa i nabiału. Dzięki tak prostemu rozwiązaniu jak kompostowanie pozbędziesz się śmieci, a zarazem zrobisz coś dobrego dla środowiska.
Jeśli chcesz cieszyć się czystszą, pachnącą przestrzenią, wypróbuj jak najszybciej nasze sposoby na minimalizację brzydkich zapachów w kuchni. Szczególnie polecamy sodę oczyszczoną i kompostowanie!
Artykuł sponsorowany