Przygotowując się do wykonania prac montażowych, każda osoba zwraca na dobór odpowiednich materiałów. Bez względu na to czy mowa jest o profesjonalistach, czy też majsterkowiczach – tylko w ten sposób można zapewnić sobie trwałość wykonywanych prac. Jednym z produktów, który należy do najczęściej wykorzystywanych, jest piana montażowa. Na co trzeba uważać przy jej wyborze, aby móc zapewnić sobie trwały i precyzyjny efekt?
Materiał budowlany do wypełniania
Jeżeli ktoś chciałby zapytać czym jest pianka montażowa, którą można otrzymać na stronie https://sklep.torys.eu/, to musi wiedzieć, że ma się do czynienia z materiałem budowlanym wykorzystywanym do wypełnienia w elementach konstrukcyjnych budynku. Pianka umożliwia również wykonanie izolacji i wykonanie uszczelnienia, które potrzebne jest w trakcie montażu stolarki drzwiowej i okiennej. Nakłada się ją w prosty sposób. Wystarczy psiknąć na wybraną powierzchnię, aby móc ją wypełnić. Przy czym należy uważać na dozowaną ilość, aby nie zużyć jej w nadmiarze, co też może powodować konieczność obcięcia pianki. Pianka wykonana jest z poliuretanu lub poliizocyjanuratu – wszystko uzależnione jest tak naprawdę od tego samego producenta. Materiał ten po kontakcie z wilgotnym powietrzem, ekspanduje. W ten sposób tworzy się pianka, która jest lekka, dzięki czemu nie stanowi ona obciążenia dla konstrukcji budowlanej.
Trwałe i szczelne mocowanie
Profesjonalne ekipy budowlane zawsze dbają o to, aby pod ręką mieć kilka pianek montażowych, ponieważ korzystają z niej regularnie do wypełniania pustych przestrzeni. W ten sposób tworzą trwałe i szczelne mocowanie, które – jak już było wspomniane – najczęściej wykorzystuje się przy stolarce okiennej i drzwiowej. Oprócz tego, to właśnie dzięki nim parapety można osadzić we właściwym miejscu. Jednak nie tylko w ten sposób wykorzystuje się pianki. Wiele osób dostrzegło właściwości wygłuszające pianki montażowej. Jeżeli wykorzystywane są na małych powierzchniach, to idealnie są w stanie wytłumić drgania akustyczne. W ofercie można znaleźć specjalistyczne pianki montażowe, które wykorzystuje się również do wypełniania pustej przestrzeni znajdującej się przy rurach i przewodach. Dzięki takiemu podejściu udaje się w znacznym stopniu ograniczyć straty ciepła. W konsekwencji dochodzi również do poprawy efektywności energetycznej budynku.
Z jakich pianek montażowych należy korzystać?
Wybierając piankę montażową, należy zapoznać się z ich dwoma rodzajami. Pierwsze to pianki jednoskładnikowe, które często wykorzystywane są przez amatorów-majsterkowiczów. Poniekąd wynika to z tego fakt, że są one łatwe w nałożeniu. Do tego bardzo szybko wysychają, jeżeli dochodzi do ich kontaktu z otoczeniem. Nieco bardziej skomplikowane są pianki dwuskładnikowe, które wymagają w pierwszej kolejności zmieszania ze sobą dwóch zawartości pojemników. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób można utrzymać lepszą kontrolę nad czasem utwardzania i właściwościami końcowego produkt. Z takich pianek korzystają wyłącznie ekipy budowlane, które muszą wykonać skomplikowane prace, np. w przemyśle.
Kupując piankę, zawsze należy wziąć pod uwagę jej skład. Jeżeli ma się do czynienia z przestrzeniami, gdzie dostęp powietrza jest dobry, to można bazować na produktach jednoskładnikowych. Te drugie należy wykorzystać w miejscach suchych, gdzie nie ma się do czynienia z wilgocią. Ważną kwestią jest również tolerancja temperaturowa. Szczególnie jeżeli ktoś wie, że będzie miał do czynienia z pracami budowlanymi w okresie zimowym.
Artykuł sponsorowany